ادامه تحصیل مهندسی شهرسازی و بورسیه خارج از کشور

خوشبختانه مهندسی شهرسازی در کشور ما در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. دانشجویان می توانند پس از اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک و شرکت در کنکور سراسری در صورتی که مجاز شوند رشته مهندسی شهر سازی را انتخاب کرده و اگر قبول شدند در مقطع کارشناسی شروع به کسب این دانش پویا کنند. پس از اخذ مدرک کارشناسی فارغ التحصیلان مجدداً باید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده و این رشته را در مقاطع بعدی ادامه دهند. البته به خاطر داشته باشید در حال حاضر رشته شهرسازی برای مقطع دکترا فقط در دو دانشگاه شهید بهشتی و تهران ارائه می شود و دانشگاه های دیگر این رشته را در مقطع دکترا ندارند.

یکی از راه های مناسب ادامه تحصیل رشته شهرسازی در دانشگاه های بین المللی خارج از کشور است. اگر قصد دارید این رشته را در خارج از کشور ادامه دهید بهترین کار هدف گذاری از روز اول ورود به مقطع کارشناسی است. سعی کنید تا حد امکان کارشناسی را در ایران بخوانید و برای مقاطع بالاتر اقدام به گرفتن پذیرش دانشگاه های خارجی کنید. برای پذیرش دانشگاه های معتبر خارجی شما باید خودتان را اثبات کنید و در جهت این کار چند راه مختلف وجود دارد. قبل از همه چیز شما باید در طول دوران کارشناسی نمرات مناسبی کسب کرده باشید و زمانی که مدارک خود را ترجمه می کند در مجموعه میانگین نمرات شما بالا باشد. در کنار نمره های بالا شما نیاز به مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل دارید و اگر این مدارک زبان را داشته باشید پذیرش شما در دانشگاه های خارجی بسیار آسان تر خواهد بود. برای این کار می توانید در کنار دانشگاه به آموزشگاه های زبان خارجی بروید و برای مدرک زبان نیز اقدام کنید. علاوه بر نمره خوب و مدرک زبان برای پذیرش راحت تر در دانشگاه های معتبر بین المللی نیاز به اثبات شایستگی شما وجود دارد. یکی از این راه ها انتشار مقاله در مجله های معتبر بین المللی است. یکی دیگر از راه ها شرکت در سمینار، همایش و مسابقات مختلفی است که در حوزه شهرسازی برگزار می شود و اگر شما از این محل بتوانید یک مدرک معتبر به دست آورید و ضمیمه مدارک ارسالی به دانشگاه مورد نظر کنید شانس پذیرش و قبولی شما بسیار بیشتر خواهد شد. خوشبختانه رشته مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پرطرفدار بین المللی است که دانشگاه های مختلفی در کشورهای مختلف به ارائه آن پرداخته اند.

آینده شغلی رشته مهندسی شهرسازی

مهندسین شهرسازی به دلیل اشرافی که مسائل مختلف شهرسازی دارند می توانند در قسمت های مختلفی از اداره های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی فعالیت کنند. این افراد می توانند با دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی به عنوان کارشناس در اداره هایی نظیر بنیاد مسکن، سازمان نوسازی بافتهای فرسوده، سازمان زیبا سازی شهری، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی فعالیت کند. علاوه بر آن افراد فارغ التحصیل در رشته مهندسی شهرسازی می توانند با تأسیس شرکت های خصوصی به عنوان مشاور و طراح در زمینه طراحی های مختلف شهری فعالیت کنند. افرادی که در رشته شهرسازی تحصیل کرده اند اگر بتوانند دانش خود را افزایش داده و در قسمت های مختلف شهری فعالیت کنند یکی از بهترین گزینه ها برای فعالیت به عنوان شهردار و یا استاندار می باشند زیرا با تحصیل در این رشته تخصص لازم برای انجام امور مختلف شهری را به دست آورده اند.

متأسفانه امروزه در کلان شهرهایی مثل تهران مشاهده می کنیم که به دلیل عدم مطالعات صحیح و رعایت اصول کارشناسی معماری شهری به سمت بی هویتی پیش رفته و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده و به همین دلیل اهمیت مهندس های شهرسازی برای توسعه درست و اصولی شهر بسیار احساس می شود و امید است افرادی که به تحصیل در این رشته مشغول می شوند با مطالعه فراوان و تحقیقات مستمر بتوانند علم لازم را برای این کار کسب کرده تا بتوانند گامی هر چند کوچک در راستای طراحی و ساخت شهر مناسب بردارند.

2 Comments

  1. ممنون اطلاعات بسیار مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین